با حمایت ما%۵
تخفیف بگیرد

logo-samandehi

آموزش نصب فن پردازنده (CPU Fan)


واحد پردازش مرکزی یا CPU ، بخش مهمی از یک کامپیوتر است که همه اطلاعات کامپیوتر را پردازش می کند و میتوان آن را مغز کامپیوتر دانست. به CPU در زبان فارسی پردازشگر کامپیوتر (یا پردازنده) نیز گقته می شود. با توجه به حجم بالای وظایف پردازشگر، این سخت افزار حیاتی بعد از مدتی استفاده شروع به داغ شدن می کند و در صورتی که این گرما تعدیل نشده و کاهش نیابد، پردازنده ممکن است ذوب شده و یا از بین برود.

فن پردازنده (CPU Fan) پردازشگر کامپیوتر را خنک می کند و مانع سوختن آن می شود. برای خنک کنندگی بهتر، فن پردازنده به همراه یک "گرما خور" (Heat Sink)  نصب می شود. Heat Sink یک وسیله فلزی است که مستقیما به پردازنده وصل می شود و گرمای CPU را توسط ساختار آلومینیومی و تیغه مانند خود جذب میکند. 

فن های پردازنده و Heat Sink ها در انواع متنوعی از نظر طراحی و ابعاد عرضه می شوند. بیشتر پردازشگرهای جدید به همراه فن CPU و Heat Sink مخصوص خود ارائه می شوند.

 

 

 

 

در این مقاله، روش نصب CPU و فن و Heat Sink آن را مرور می کنیم. این کار، بخشی از روند اسمبل کردن سیستم است.


وسایل مورد نیاز:
• فن پردازنده به همراه Heat Sink
• پیچ گوشتی (معمولا چهار سو)
• خمیر سیلیکون مخصوص Heat Sink

 

 

 


مرحله 1:
یک CPU Fan و Heat Sink مناسب انتخاب کنید. اگر پردازنده همراه خود فن پردازنده و Heat Sink ندارد، بایستی فن مناسب آن خریداری شود. فن مناسب برای کامپیوتر از طریق دفترچه راهنمای کامپیوتر قابل شناسایی است. در حین نصب فن پردازنده بایستی فضای موجود برای آن در داخل Case کامپیوتر در نظر گرفته شود.


مرحله 2:
کامپیوتر را خاموش کرده و درب Case کامپیوتر را باز کنید تا CPU را ببینید. پیچ ها، بست ها (Clips) و کاور را کنار بگذارید تا به پردازنده دسترسی یابید.


مرحله 3:
فن پردازنده را به Heat Sink متصل کنید. ممکن است اینکار قبلا توسط تولید کننده انجام شده باشد. اگر فن متصل نشده است، فن و Heat Sink را با دقت و با استفاده از پیچ هایی که به همراه محصول ارائه شده اند به هم متصل کنید.


مرحله 4:
فن و Heat Sink را به CPU متصل کنید. روش اتصال Heat Sink و فن به پردازنده برای CPU ها، CPU Fan ها و Heat Sink های مختلف فرق می کند. ممکن است یک لایه نازک از خمیر سفید رنگ سیلیکون مخصوص Heat Sink بر سطح پردازنده پخش شده باشد تا تماس کامل را تضمین کند. اگر این خمیر نبود، حتما آن را تهیه کرده و روی CPU بمالید.

برخی از فن ها و Heat Sink ها به کمک تعدادی بست به پردازشگر متصل می شوند. فن را به آرامی و در صورت لزوم با وارد آوردن کمی نیرو متصل کنید. ولی مطمئن شوید که به پردازنده و مادربرد کامپیوتر آسیبی نمی رسانید.

مرحله 5:
کابل برق فن را به یک محل انتقال انرژی 3Pin که بر سطح مادربرد تعبیه شده است متصل کنید. برای این منظور به دنبال نوشته ی Fan یا CPU Fan روی مادربرد بگردید.


مرحله 6:
کامپیوتر را روشن کرده و فن پردازنده را چک کنید.

 

مطالب مرتبط

آخرین شرکتهای طرف قرارداد

دارولند

طراحی فروشگاه اینترنتی

آف مکس

طراحی سایت تخفیف گروهی

نمایندگان بیمه ما

طراحی وب سایت و پورتال نمایندگان

پژند الکترونیک

طراحی وب سایت و پرتال

نمایندگی بوش

طراحی وب سایت شرکتی

ایران بزرگ

طراحی وب سایت، اتوماسیون اداری و خدمات شبکه پایگاه خبری ایران بزرگ

ستون فقرات تهران

طراحی پورتال تخصصی پزشکی ستون فقرات تهران

آخرین توییت ها

آخرین مقالات آموزشی

استفاده از تکنولوژی روز دنیا در شرکت فناوران راتا رایان